واردات خودرو آزاد شد؟ / ریزش ۸۰ میلیون تومانی قیمت در بازار خودروهای خارجی
واردات خودرو آزاد شد؟ / ریزش ۸۰ میلیون تومانی قیمت در بازار خودروهای خارجی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
ریزش 80 میلیون تومانی قیمت خودروهای خارجی در بازار
سال گذشته قرار شد با ارزهای ایرانیان خارج از کشور واردات خودرو از سر گرفته شود اما حالا دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از منتفی شدن واردات خودرو با این طرح خبر داده است.

واردات خودرو به کشور منتفی است. به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، بخش‌خصوصی هنوز آمادگی دارد که خودروهای خارجی را با سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور وارد کنند اما این طرح با بهانه‌های مختلف دولتی‌ها رو به رو شد و عملا باعث منتفی شدن واردات خودرو خارجی به کشور شد.

سال گذشته واردکنندگان خودرو از ۹ طرح پیشنهادی به مجلس برای واردات خودرو بدون انتقال ارز خبر دادند و در این باره با وزیر صمت مذاکراتی شکل گرفت اما این طرح به سرانجام نرسید.

این اتفاق در حالی رخ داد که دولت در بودجه ۱۴۰۰ بالغ بر دو هزار و ۴۰ میلیارد به عنوان حقوق ورودی خودروهای خارجی، دو هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان مالیات نقل و انتقال خودرو و ۶۸۷ هزار و ۶۷۳ میلیارد تومان به عنوان مالیات شماره‌گذاری خودرو مشخص شده است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی هم گفته بود: «در حال حاضر کشور نیاز‌های ارزی مهم‌تری دارد، بنابراین تخصیص ارز به واردات خودرو جز اولویت‌ اول قرار ندارد و بحث واردات اصلا مطرح نیست.»

ارسال نظر